căutare pe site
pe web
Motto:
"Şcoala cea mai bună este aceea în care înveţi,
înainte de toate, a învăţa"
(Nicolae Iorga)
         Google Classroom face parte din suita de aplicaţii G Suite for Education creată de Google împreună cu profesori, pentru a le permite acestora să faciliteze, în online, predarea, interacţiunea şi colaborarea cu elevii atât în timpul orelor, cât şi în afara lor.

Practic, în Google Classroom sunt create clase virtuale pentru toţi elevii, cu toate elementele ei: elevi, profesori, sarcini de lucru, proiecte, feedback din partea profesorilor (şi a elevilor), evaluare.

Este accesibila atât de pe desktop, cât şi de pe telefon pentru toate nivelurile de învăţământ. (informaţii utile pentru profesori)

Program Secretariat (citeşte aici)
          Pentru asigurarea unui climat de legalitate şi pentru monitorizarea adecvată a riscurilor şi vulnerabilităţilor de corupţie în sistemul educaţional, în perioada organizării şi desfăşurării examenelor naţionale sunt puse la dispoziţie:
– TEL VERDE 0800801100 (telefon gratuit), la care cetăţenii pot semnala toate neregulile apărute în organizarea şi derularea examenelor naţionale. (citeşte)
           CJRAE Sibiu / Cabinet asistenţă psihopedagogică Această pagină oferă consiliere psihopedagogică gratuită pentru părinţii, copiii şi cadrele didactice afectaţi de pandemie. Izolarea fizică, închiderea şcolilor, cresc nivelul de anxietate, astfel încât persoanele au nevoie de ajutor psihopedagogic în această perioadă. Nu ezitaşi să cereţi ajutor!
          Pentru părinţii şi copiii care doresc să viziteze şcoala şi să afle alte informaţii referitoare la activităţile şi programele pe care le desfăşoara şcoala, organizam “Ziua porţilor deschise”, miercuri, 4 martie, între orele 10:00 – 14:00. (anunţ Clasa pregătitoare) Anunţ pentru părinţi.

În cadrul Şcolii Gimnazile ”Cireşarii” din Mediaş s-a organizat dezbaterea viziunii "Educaţia ne uneşte", cu întregul corp didactic şi didactic auxiliar. Dezbaterea a fost coordonata de directorul şcolii, prof. Liana Gheorghiu.

Au fost prezentate şi analizate elementele de noutate din cadrul proiectului "Educatia ne uneşte" viziune transmisă de către Ministerul Educaţiei Naţionale privind rolul educaţiei centrat pe cele cinci valori fundamentale: încredere, echitate, solidaritate, eficacitate şi autonomie.
           Dezbaterea s-a organizat în condiţii optime, prin interacţiunea cadrelor didactice, atmosfera fiind una activ – participativă şi constructivă (imagini).

Cine sunt oare cireşarii, cei după numele cărora am dat nume şcolii? Sunt cei care mănâncă cireşe? Cei care au în curte un cireş? Cei care au livezi întregi de cireşi? Nicidecum. Chiar dacă cireşele sunt frumoase şi gustoase, ele evideţiază frumuseţea, bucuria şi tinereţea de pe faţa copiilor. (citeşte... ce ne caracterizează)

Şcoala noastră este la cel de-al doilea proiect Comenius. Acesta are ca tema centrală găsirea unor metode mai atractive de predare şi învăţare asfel încat, elevii noştri să fie mai bine pregatiţi atât pentru ei, cât şi pentru comunitate a căror membrii activi urmează să fie. Să fie consiliaţi să aleagă o carieră conform aptitudinilor şi deprinderilor pe care le au, pentru a avea succes în inserţia lor pe piaţa muncii.

În activităţile de proiect locale care se vor desfăşura în şcoala noastră sau în întâlnirile de proiect vor participa elevi şi profesori din Koszęcin (Polonia), Tarragona (Spania), Torre de Moncorvo (Portugalia) şi Burdur (Turcia). (lansarea oficială a proiectului) (My Future Is Up To Me - site)

Începând cu anul şcolar 2010 - 2011, în calitate de coordonator al proiectului de parteneriat şcolar multilateral Comenius cu tema Environmental Management College (EMC), şcoala se va implica în organizarea şi derularea unor activităţi pe teme ecologice împreună cu parteneri (elevi şi profesori) din: Spania, Turcia, Polonia, Portugalia şi Bulgaria. Proiectul are o durată de 2 ani şi este finanţat din fonduri europene. (site-ul proiectului EMC - Environmental Management College)
  • Concursuri şcolare 2019 - 2020, sem. I (citeşte)
  • Concursuri şcolare 2018 - 2019, sem. I (citeşte)
  • Concursuri şcolare 2018 - 2019, sem. II (citeşte)

Resurse educaţionale (2019 - 2020)
Comisia metodică a învăţătorilor
Catedra de Limbă şi Comunicare
Catedra de Matematică şi Ştiinţe ale Naturii şi Tehnologii
Catedra Om şi Societate, Arte, Sport

Comisia diriginţilor

Domenii .ro si Gazduire site
Articolele şi materialele ce apar pe acest site nu reflecta opinia colectivului de redacţie. Responsabilitatea conţinutului materialelor respective revine exclusiv autorilor.